Různé životní fáze

Štěňata

Po kojení mateřským mlékem a následném odstavení mohou i štěňata dobře prospívat na veganské stravě (stejně jako např. lidská mláďata). Jediným požadavkem je, aby byla strava dobře sestavená, vyvážená a obsahovala všechny látky, které štěně potřebuje

Energetické požadavky štěněte jsou totiž přibližně dvojnásobné v porovnání s dospělým psem. Bílkoviny by měly tvořit přibližně 25  29 % a tuky asi 17 % z celkové přeměněné energie. Na trhu existuje i speciální veganské krmivo určené pro výživu štěňat (např. granule Benevo).

Stáří

Jelikož mají ve stáří psi nižší potřebu bílkovin a jejich nadměrný přísun potravou jim zbytečně a nadměrně zatěžuje ledviny i játra, je pro ně rostlinná strava většinou naopak mnohem výhodnější.  Pohyb střev může být v pokročilejším věku pejska již zhoršený, a proto je vhodné zařadit větší množství vlákniny pro jejich správnou funkci. 

Pes má navíc v pozdějším věku obvykle méně pohybu a často také pomalejší metabolismus. Ze všech těchto důvodů využívají často veganské granule či konzervy pro své psy i „nevegani“.

 Věděli jste, že jeden z nejdéle žijících psů (po celý život velmi fyzicky aktivní), border kólie Bramble, byla už od štěněte krmen výhradně rostlinnou stravou? 

Bramble se dožila neuvěřitelných 25 let, některé zdroje hovoří dokonce o 27 letech.

 

Fyzicky aktivní psi

Pokud je pes fyzicky velmi aktivní a podává vysoký výkon, automaticky to neznamená, že by musel přijímat živočišné suroviny. Potřebuje ze své stravy přijímat pouze větší množství energie. Mezi vhodné zdroje energie jsou v tomto případě doporučovány  např. kukuřičný olejtofu či sójové boby (pokud nemá pes alergii na sóju).

Bílkoviny by v tomto případě měly tvořit 25 - 30 % energie a tuky přibližně 20 - 30 %