Zdroje makro a mikroživin

 

Zdroje bílkovin

Quinoa (merlík), čočka, slunečnicová a lněná semínka, mandle, různé druhy fazolí, sója (pokud na ni není pejsek alergický), rýže, cizrna, špenát, brokolice aj. 
 

Zdroje tuků

Kokosový, řepkový, dýňový, lněný, cedrový, olivový, konopný, slunečnicový, kukuřičný, pšeničný, sójový či jiný rostlinný olej, důkladně rozdrcená semínka (např. lněné) atd. 
 

Zdroje sacharidů

Celozrnná rýže, ovesné vločky, ječmen, loupaný a půlený hrách, pšenice, quinoa, špalda a jiné druhy obilovin. 

Zdroje vlákniny, vitamínů a minerálů

Různé druhy zeleniny a ovoce (dle potřeb a chuti pejska). 

Jak je to s trávením obilovin?

Navzdory mylným představám některých skalních příznivců masité stravy tráví zdravý pes obiloviny dobře, musí  být ale dostatečně tepelně upravené. Negativní vlastností obilovin je, že jejich bílkoviny (gluteny) mají nízkou biologickou hodnotu a mohou vyvolávat alergie. Nejčastěji se vyskytují alergie na pšeničný lepek, ale jsou známé i případy alergií na kukuřičnou nebo rýžovou bílkovinu. U psů trpících alergií je třeba tyto obiloviny vysadit. Vhodnou alternativou mohou být batáty či brambory nebo tzv. nepravé obiloviny jako jsou pohankaamarant nebo quinoa (merlík). 
 
Některé druhy obilovin mají významné dietetické působení. Vařená bílá rýže se pro svou vysokou stravitelnost používá při průjmových onemocněních, není však vhodnou přílohou pro diabetiky, protože má vysoký glykemický index. 
 
Vařené nebo spařené ovesné vločky mají díky vysokému obsahu slizovitých látek (mukopolysacharidů) ochranný vliv na sliznici trávicího traktu a mírně projímavý účinek. Proto jsou prospěšné při zácpách, nehodí se ale při akutních průjmech. 
 

Které druhy zeleniny jsou pro psa vhodné?

Může se psům dávat v syrovém vařeném stavu. Syrová zelenina má význam jako zdroj vlákniny a některých vitamínů. Působí příznivě na udržování střevní peristaltiky a je sytící složkou krmné dávky. Kvůli dobré stravitelnosti by však měla být vždy dobře rozmělněná (postrouhaná nebo rozmixovaná). Syrovou kusovou zeleninu pes netráví nebo jen velmi špatně. 
 
Vařením zeleniny se ničí nebo ztrácí ve vodě především některé vitamíny skupiny B a vitamín C. Na druhou stranu ale vaření zvyšuje stravitelnost všech rostlinných produktů. 
 
Často se vedou diskuse o vhodnosti brambor. Syrové brambory jsou nevhodné, protože mohou obsahovat toxický alkaloid solanin. Kromě toho je také syrový bramborový škrob prakticky nestravitelný. Je ale možné použít vařené brambory, které pes umí strávit
 
Z jednotlivých druhů zeleniny je velmi vhodná mrkev, která se může dávat vařená i syrová. Vařenou mrkev je možné s úspěchem použít také při průjmu. Její časté podávání se naopak nedoporučuje u psů, kteří mají nemocná játra. Z dalších druhů kořenové zeleniny je vhodná červená řepa. Mrkev a červená řepa obsahují hodně beta-karotenu, cukry a rozpustnou vlákninu – pektiny. Jsou bohatým zdrojem draslíku, rizikem bývá ale vyšší obsah dusičnanů.
 
Vhodné jsou i okurkycukety nebo dýně, které mají výrazný alkalizující účinek a jsou bohatým zdrojem draslíku a hořčíku. V dýňových jádrech je navíc obsažené velké množství zinku
 
Dále se mohou podávat i různé druhy listové zeleniny (salát, špenát, mangold, čínské zelí). Listová zelenina je zdrojem kyseliny listové, beta-karotenu, draslíku a hořčíku. Špenát, mangold a rebarbora obsahují šťavelany (oxaláty), které brání využití vápníku a představují rizikový faktor pro vznik močových kamenů. Proto by se tyto druhy zeleniny měly u psů používat jen omezeně.
 
Celer a petržel jsou zdrojem draslíkuvápníku a obsahují éterické oleje, jsou výrazně aromatické a působí močopudně. Doporučuje se podávat je pouze příležitostně. 
 
Méně vhodná je také zelenina z čeledi brukvovitých (zelí, kapusta, kedluben, květák či brokolice), protože má nadýmavé účinky a obsahuje některé rizikové látky (glukosinoláty, hemolytické aminokyseliny). Jejich nepříznivé působení lze zmírnit jejich povařením
 
Z dalších druhů se mohou dávat pouze příležitostně a v malém množství paprika nebo zralá rajčata. Nezralá rajčata jsou nebezpečná, protože obsahují toxický alkaloid tomatin.